مقاومت 1/4 وات

نماد اعتماد الکترونیکی


پیگیری سفارشات شما

مقاومت 1 کیلو اهم 1/4 وات

( RS4 )
 5% کربنی

مقاومت 1K-1/4W

حداقل تعداد برای خرید این محصول : 10

29 تومان

افزودن به لیست دلخواه

کربنی
1k تا 9.99k اهم
1/4 وات

رنگ مقاومت ۱ کیلواهم

مقاومت کربنی، المان الکترونیکی غیرفعال دو پایه ای است که در مقابل عبور جریان الکتریکی مقاومت ایجاد کرده و باعث افت ولتاژ و اتلاف انرژی می شود و مقدار آن بر اساس واحد اهم (Ω) با توجه به نوارهای رنگی حک شده بر روی آن مشخص می گردد.

نام

توضیحات

1K-1/4W

مقاومت 1 کیلواهم 1/4 وات 5% کربنی

ترتیب نوارهای رنگی از چب به راست

محدوده تغیرات

 

 

 

 

1.05 K <R> 950 K

ارائه شده در فروشگاه قطعات الکترونیک بازار برق 

انواع مقاومت

انواع مختلفی از مقاومت ها در مدارات الکترونیکی استفاده می شوند. این مقاومت های مختلف دارای خواص متفاوتی هستند که به ساختار و نحوه ی تولید آن ها بستگی دارد. این باعث می شود انواع مختلف مقاومت ها در کاربردهای متناسب با آن ها مورد استفاده قرار گیرند.

در طی سالیان انواع مقاومت های مورد استفاده در تولیدات الکترونیکی تغییر نموده اند. سال ها پیش، اکثر مقاومت های مورد استفاده پایه دار بوده و تقریبا بزرگ بودند و نسبنت به نمونه های استاندارد امروزی عملکرد پائین تری داشتند. امروزه مقاومت ها کوچکتر هستندو عملکرد بالاتری دارند.

مقاومت های متغیر و ثابت

مهمترین گروه بندی که می توان مقاومت ها را بر اساس آن تقسیم بندی نمود این است که آن ها را به دو دسته ی ثابت یا متغیر تقسیم کنیم. انواع مختلفی از مقاومت ها در کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند :

مقاومت های ثابت : مقاومت های ثابت تاکنون پر کاربردترین نوع مقاومت ها بوده اند. آن ها برای تنظیم شرایط درست در مدارات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. مقادیر آن ها در فاز طراحی مدار تعیین می شود و دیگر هرگز نیازی به تغییر آن ها به منظور تنظیم مدار نیست. انواع مختلفی از مقاومت ها وجود دارند که در موارد مختلف استفاده می شوند، این مقاومت ها در ادامه با جزئیات بیشتری شرح داده می شوند.

مقاومت های متغیر : این مقاومت دارای یک بخش مقاومتی ثابت بوده که یک لغزنده روی آن حرکت می کند. قسمت لغزنده در سه قسمت به مقاومت ثابت متصل می شود : دو اتصال ثابت به دو انتهای مقاومت و یک اتصال لغزنده. به این طریق اگر هر سه اتصال مورد استفاده قرار گیرد، این قطعه می تواند مانند یک تقسیم کننده ی ولتاژ متغیر عمل کند. این امکان وجود دارد که از اتصال لغزنده و یکی از دو اتصالات انتهایی برای داشتن یک مقاومت متغیر استفاده کنیم.

انواع مقاومت ثابت

مقاومت های ثابت انواع مختلفی دارند :

ترکیبات کربنی : این مقاومت ها در ابتدا بسیار پرکاربرد بودند، ولی امروزه به ندرت استفاده می شوند. آن ها از ترکیب دانه های کربن با نوعی چسب تشکیل شده اند که درون یک میله ی کوچک قرار می گیرند. این نوع مقاومت ها بر طبق استانداردهای امروزی بزرگ هستند و ایراد آن ها ضریب حرارتی منفی بزرگی است که دارند. همچنین ایراد دیگر آن ها تغییرات برگشت ناپذیر نامنظم و بزرگ مقاومت آن ها است که در اثر حرارت یا طول عمر زیاد مقاومت اتفاق می افتد. علاوه بر آن طبیعت دانه های کربن و چسب موجب می شود هنگام عبور جریان سطوح بالای نویز ایجاد شود.

فیلم کربنی : این مقاومت ها با تزریق یک هیدروکربن درون یک قالب سرامیکی ایجاد می شوند. مقاومت غشای ایجاد شده از طریق ایجاد یک برش مارپیچی در آن تنظیم می شود. این مسئله باعث می شود مقاومت خواص القایی پیدا کرده و در کاربردهای RF استفاده ی کمتری داشته باشد. ضریب دمایی آن ها بین 100- و 900- ppm / °C است. غشای کربنی توسط یک پوشش منسجم پلاستکی یا یک لوله ی سرامیکی محافظت می شود.

فیلم اکسید فلزی: این نوع از مقاومت اکنون از پرکاربردترین انواع مقاومت ها همراه با یک غشای فلزی است. به جای استفاده از غشای کربنی این نوع مقاومت از یک لایه اکسید فلزی استفاده می کند که روی یک میله ی سرامیکی قرار می گیرد. اکسید فلزی مانند اکسید قلع روی یک میله ی سرامیکی قرار می گیرد. مقاومت قطعه از دو طریق تنظیم می شود. ابتدا ضخامت لایه ی اکسید فلز قرار داده شده، در طول مراحل ساخت اولیه کنترل می شود. سپس می توان با دقت بیشتر و با ایجاد یک شیار مارپیچی در غشای فلزی آن را تنظیم نمود. مجددا این غشا توسط یک پوشش پلاستیکی منسجم محافظت می شود. این نوع مقاومت دارای ضریب حرارتی حدود ±15 ppm/°K است که به آن عملکرد فوق العاده ای نسبت به سایر مقاومت های برپایه ی کربن می دهد. علاوه بر آن این نوع مقاومت می تواند دارای تلورانس کمتر و دقت بیشتری باشد. مقادیر تلورانس ±5%, ±2% استاندارد بوده و تلورانس ±1% نیز موجود است.همچنین این مقاومت ها نویز کمتری نسبت به انواع کربنی دارند.

فیلم فلزی : مقاومت های فیلم فلزی از نظر عملکرد و شکل ظاهری مشابه مقاومت های اکسید فلزی هستند.  ولی به جای اکسید فلز در آن از قلز استفاده شده است. فلزاتی مانند آلیاژ های نیکل در آن استفاده می شود.

سیم پیچی : این مقاومت ها عموما برای کاربردهای توان بالا استفاده می شوند. این مقاومت ها از پیچیدن سیم هایی روی یک قالب  تشکیل شده که مقاومت سیم های آن ها نسبت به  سیم های عادی بالاتر است (سیم مقاومتی). در نوع گران تر آن سیم ها روی یک قالب سرامیکی پیچیده می شوند و ممکن است توسط یک لعاب سیلیکونی یا شیشه ای پوشانده شود. این مقاومت ها برای کاربردهای توان بالا کناسب هستند و قابلیت اطمینان زیادی در کاربردهای توان بالا دارند و همچنین از ضریب دمایی نسبتا پائینی برخوردار هستند، گرچه این مسئله به فاکتورهایی از قبیل قالب، سیم بکار رفته و ... بستگی دارد.

فیلم نازک : تکنولوژی فیلم نازک کاربردهای زیادی در انواع مقاومت های نصب سطحی دارد. از آنجایی که میلیاردها قطعه از این مقاومت ها روزانه استفاده می شود، یکی از پرکاربردترین انواع مقاومت ها می باشند.

بسیار عالی

مقاومت