وریستور

نماد اعتماد الکترونیکی


پیگیری سفارشات شما

وریستور 85 ولت 5 میلی متر

( VR-1 )
85V-DC و 60V-AC
وریستور 85 ولت
5 میلی متر
vdr-05d101k

افزودن به لیست دلخواه

5 میلیمتر
0 تا 99 ولت

وریستور

وریستور یک مقاومت وابسته به ولتاژ است (VDR). مقاومت وریستور متغیر بوده و به ولتاژ اعمال شده بستگی دارد. کلمه ی وریستور ترکیبی از کلمات (Variable Resistor) یا مقاومت متغیر است. هنگامی که ولتاژ زیاد شود مقاومت وریستور کاهش می یابد. در مواردی که ولتاژ بیش از اندازه افزایش یابد، مقاومت به طرز چشمگیری افت می کند. این رفتار وریستور آن ها را جهت حفاظت از مدار در مقابل نوسانات ولتاژ مناسب می سازد. نوسانات ولتاژی می تواند منجر به ایجاد جرقه و دشارژ الکتروستاتیکی شود. متداول ترین نوع VDR ، وریستور اکسید فلز یا MOV می باشد.

تعریف : وریستور از دو عنصر نیمه هادی غیر خطی تشکیل شده است که با افزایش ولتاژ مقاومتشان افت می کند. مقاومت های وابسته به ولتاژ اغلب به منظور جلوگیری از اثرات منفی نوسانات ولتاژ در مدارات حساس استفاده می شوند.

ویژگی ها

مقاومت وابسته به ولتاژ دارای مقاومت متغیر غیر خطی بوده، که به ولتاژ اعمال شده بستگی دارد. مقدار امپدانس در شرایط بار نامی بالا می باشد ولی هنگامی که مقدار ولتاژ به ولتاژ آستانه یا ولتاژ شکست رسیده و یا از آن بیشتر شود، امپدانس به سرعت به مقدار کمی می رسد. این مقاومت ها اغلب جهت حفاظت مدار در برابر اضافه ولتاژهای گذرا به کار می روند. وقتی مداری در معرض اضافه ولتاژ گذرا قرار می گیرد، وریستور شروع به هدایت کرده و دامنه ی ولتاژ گذرا در سطح ایمنی حفظ می شود. بخشی از انرژی موج ولتاژ ورودی عبور داده شده و بخشی از آن جذب می شود، و بدین طریق مدار حفاظت می شود.

پر کاربردترین نوع وریستور MOV یا وریستور اکسید فلزی است که از ماتریس متخلخلی از دانه های اکسید روی ساخته شده است. مرزهای این دانه ها باعث ایجاد مشخصات پیوند P-N در نیمه هادی ها، مشابه پیوند دیود می شود. ماتریس تصادفی دانه های جهت دار می تواند با شبکه ی بزرگی از دیودهایی که به صورت سری و موازی قرار گرفته اند، مقایسه شود. وقتی میزان ولتاژ اعمال شده کم باشد، جریان ناچیزی عبور می کند که در اثر جریان نشتی معکوس درون پیوندها می باشد. ولی وقتی ولتاژ اعمالی زیاد باشد به نحوی که از بیش از ولتاژ شکست شود، در پیوندها پدیده ی شکست بهمنی اتفاق افتاده و جریان زیادی می تواند عبور کند. این رفتار باعث ایجاد مشخصه ی غیر خطی جریان-ولتاژ می شود.

رابطه ی بین جریان عبوری و ولتاژ اعمال شده به ترمینال ها، به صورت زیر می باشد :

رابطه ی ولتاژ و جریان وریستور

α درجه ی غیر خطی بودن را بیان می کند. شکل زیر منحنی های مشخصه ی یک MOV(با مقدار بالای α ) و یک وریستور SiC (با مقدار کم α ) را نشان می دهد.

مقایسه ی وریستور اکسید فلز با سیلیسیوم

پارامترهای مهم انتخابی عبارتند از : ولتاژ قفل، پیک جریان، حداکثر انرژی پالس، ولتاژ نامی AC/DC و جریان آماده به کار. وقتی از این قطعات در خطوط مخابراتی استفاده می شود، ظرفیت خازنی انحرافی نیز پرامتر مهمی می شود. اگر مقدار این ظرفیت زیاد باشد در سیگنال های فرکانس های بالا مانند یک فیلتر عمل نموده و باعث ایجاد تداخل یا crosstalk می شود، همچنین پهنای باند موجود در خطوط مخابراتی را محدود می کند.

وریستورها جهت حفاظت کوتاه مدت در مورد امواج ولتاژ گذرایی که در حد 1 تا 1000 میکروثانیه طول بکشند، مفید می باشند. آن ها برای مواجهه با امواج پایدار مناسب نیستند. اگر انرژی یک پالس گذرا بر حسب ژول خیلی زیاد باشد و به طور قابل ملاحظه ای بیش از مقدار مطلق نامی باشد، می تواند باعث ذوب شدن، آتش گرفتن و یا انفجار وریستور شود.

عملکرد MOV ها وقتی در معرض امواج تکرار شونده قرار گیرند، کاهش می یابد. بعد از مواجهه با هر موج، ولتاژ قفل MOV کمی افت می کند، که اندازه ی آن به مقدار ژول نامی MOV در ارتباط با پالس بستگی دارد. وقتی که ولتاژ قفل کمتر و کمتر شود، خطایی که ممکن است اتفاق بیافتد این است که اگر ولتاژ قفل از ولتاژ حفاظت خط کمتر شود، اتصال کوتاه کامل یا نسبی رخ می دهد. این شرایط می تواند منجر به خطر آتش سوزی شود. برای جلوگیری از خطر آتش سوزی اغلب به صورت سری به یک فیوز حرارتی متصل می شوند که در وقتی حرارت بیش از اندازه شود MOV را از مدار خارج می کند. به منظور محدود نمودن افت عملکرد MOV پیشنهاد می شود تا حد ممکن از ولتاژ قفل بالا در مدار استفاده شود، تا میزان قرار گرفتن در معرض نوسانات ولتاژ محدود شود.

کاربردها

مشخصات غیر خطی وریستور آن ها را به قطعات ایده آلی جهت حفاظت در برابر نوسانات ولتاژ تبدیل نموده است. منابع اضافه ولتاژهای گذرا به عنوان مثال می تواند جرقه، دشارژ الکتروستاتیکی، دشارژ القایی موتورها یا ترانسفورماتورها باشد. آن ها به عنوان مثال می توانند در نوارهای محافظ نوسان قدرت استفاده شوند، مخصوصا در نوعی که ظرفیت خازنی پائینی دارد و برای حفاظت خطوط مخابراتی استفاده می شود. این VDR ها برای گستره ی وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند شامل موارد زیر باشد :

-          حفاظت خطوط تلفن و سایر خطوط مخابراتی

-          جلوگیری از نوسانات گذرا در تجهیزات مخابرات رادیویی

-          نوارهای محافظ نوسانات قدرت

-          محافظ نوسان در سیستم تلویزیون کابلی

-          حفاظت منبع تغذیه

-          حفاظت میکروپروسسور

-          حفاظت تجهیزات الکترونیکی

-          حفاظت بوردهای ولتاژ پائین

-          سرکوب کننده ی نوسانات ولتاژ گذرا

-          حفاظت الکترونیکی ماشین

-          حفاظت AC صنعتی با انرژی بالا

انواع

مهمترین انواع وریستورها عبارتند از :

- وریستور اکسید فلز: که در بالا به توضیح آن پرداختیم. MOV یک سرکوب کننده ی غیرخطی نوسانات گذرا است که از اکسید روی تشکیل شده است.

- وریستور کاربید سیلیکون : زمانی که هنوز MOV وارد بازار نشده بود، پرکاربردترین نوع وریستور بود. در ساخت این قطعات از کاربید سیلیکون استفاده می شود. از آن ها به وفور در کاربردهای توان و ولتاژ بالا استفاده می شود. عیب این نوع این است که جریان حالت آماده به کار آن ها زیاد است.

سایر انواع قطعات سرکوب کننده ی نوسان به شرح زیر می باشند :

- سلول های سلنیوم : در این نوع از یکسو کننده های سلنیوم استفاده می شود که جریان های شکست معکوس با انرژی بالا را عبور می دهند. برخی از سلول های سلنیوم دارای خواصی هستند که باعث شده بتوانند در مقابل دشارژهای با انرژی بالا مقاومت کنند. ولی آن ها توانایی قفل و نگهداری ولتاژ در سطح خاص، مانند MOV های مدرن ندارند.

- دیودهای زنر : یک سرکوب کننده ی ولتازهای گذرا که از تکنولوژی یکسوکننده های سیلیکونی استفاده می کند. آن ها توانایی قفل ولتاژ را به صورت بسیار ثابت دارند. بزرگترین ایراد آن ها این است که ظرفیت اتلاف انرژی آن ها محدود است.

- قطعات اهرمی (crowbar devices) : این قطعات نوسانات را به زمین اتصال کوتاه می کنند. این اتصال کوتاه تا زمانی که جریان به زیر مقدار بسیار کم معینی برسد، ادامه می یابد. نمونه هایی از قطعات اهرمی عبارتند از:

1- لوله های تخلیه ی گاز (GDT) : این قطعات پس از این که یک جرقه اتفاق افتاد شروع به هدایت می کنند. عیب آن ها این است که زمان نسبتا زیادی برای راه اندازی نیاز دارند. مزیت آن ها این است که قابلیت عبور جریان زیادی را دارند.

2- قطعات حفاظت توان تریستور (TSPD) : مشخصات مشابهی با GDT دارند ولی سریعتر عمل می کنند.

نماد مداری وریستور

نماد زیر برای وریستور استفاده می شود، که به صورت مقاومت متغیری نمایش داده می شود که وابسته به ولتاژ است (U)

نماد مداری وریستور
نماد مداری وریستور در استاندارد IEC

پکیج ها

در ادامه نمونه هایی از پکیج های مختلف که اغلب با آن ها مواجه می شویم ارائه شده است. پکیج های بلوکی برای توان های بالا استفاده می شوند.

انواع وریستور

ارائه شده در فروشگاه قطعات الکترونیک بازار برق

وریستور 85 ولت 5 میلی متر