پتانسیومتر

نماد اعتماد الکترونیکی


پیگیری سفارشات شما

ولوم 1 کیلو اهم همراه با مهره

( POT-17 )
ولوم B1K
ولوم 1 کیلو اهم همراه با مهره

650 تومان

افزودن به لیست دلخواه

پتانسیومتر
ولوم
1 تا 10 کیلو اهم

رئوستا

رئوستا یک مقاومت متغیر است که برای کنترل جریان استفاده می شود. آن ها قادر هستند که مقاومت را در یک مدار بدون وقفه تغییر دهند. ساختار آن ها بسیار مشابه ساختار پتانسیومتر است. رئوستا فقط از دو ترمینال استفاده می کند، حتی زمانی که دارای سه ترمینال باشد (همان طور که در پتانسیومتر وجود دارد). اولین اتصال به یکی از دو انتهای عنصر مقاومتی متصل می شود و اتصال دیگر به جاروبک (اتصال لغزنده) وصل می شود. بر خلاف پتانسیومتر، رئوستا باید مقدار قابل توجهی از جریان را تحمل کند. بنابراین آن ها اکثرا به صورت مقاومت های سیم پیچی ساخته می شوند. سیم مقاومتی اطراف یک هسته ی سرامیکی عایق پیچیده می شود و جاروبک روی سیم پیچ لغزش می کند.

رئوستا

رئوستاها اغلب به عنوان ادوات کنترل توان استفاده می شوند، به عنوان مثال برای کنترل شدت نور (دیمر)، سرعت موتورها، هیترها و کوره ها. امروزه رئوستاها دیگر برای این کاربردها استفاده نمی شوند، و این به دلیل راندمان پائین آن هاست. در کاربردهای کنترل توان به وسیله ی سوئیچینگ الکترونیکی جایگزین شده اند. به عنوان یک مقاومت متغیر اغلب برای تنظیم و کالیبراسیون مدارها استفاده می شوند. در این موارد فقط در طول ساخت و تنظیم مدار تنظیم می شوند (مقاومت پیش تنظیم شده). در این موارد اغلب از تریمپوت ها استفاده می شود که به صورت رئوستا سیم پیچی می شوند، ولی 2 ترمینال از پیش تعیین شده ی اختصاصی نیز وجود دارد.

تعریف : رئوستا یک مقاومت متغیر است که برای کنترل جریان مدار استفاده می شود.

انواع رئوستا

چندین نوع رئوستا وجود دارد. نوع چرخشی در کاربردهای کنترل توان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر مواقع این رئوستاها از یک ساختار باز استفاده می کنند، ولی انواع بسته بندی شده نیز موجود می باشد. مانند پتانسیومترهای چندگانه، رئوستاها برای کنترل چند کاربرد به موازات هم و به صورت همزمان به منظور افزایش توان یا افزایش رنج تنظیم استفاده می شوند. بر حسب نیاز رئوستاها می توانند مجهز به یک استپ مکانیکی برای محدود کردن حداکثر و حداقل مقاومت باشند. در کاربردهای خاص آن ها می توانند با سیم پیچ های تیپر دار ساخته شوند.

همچنین رئوستاهای لغزشی وجود دارند که اغلب برای آموزش یا در محیط های آزمایشگاهی به کار می روند. نوع لغزشی یا خطی از سیم مقاومتی که روی یک استوانه ی عایق پیچیده شده، ساخته شده است. از اتصال لغزنده به منظور افزایش یا کاهش مقدار مقاومت استفاده می شود.

تریمرهایی که از مقاومت متغیر استفاده می کنند، در بوردهای مدار چاپی بسیار متداول هستند. علی رغم این که مقاومت های پیش تنظیم اختصاصی با 2 ترمینال وجود دارند، تریمرهای پتانسیومتری با 3 ترمینال که به عنوان رئوستا سیم بندی می شوند متداول تر هستند.

انواع رئوستا

چگونه پتانسیومتر را به صورت رئوستا سیم بندی کنیم؟

پتانسیومتر را با اتصال یکی از دو انتهای مسیر مقاومتی به جاروبک می توان به رئوستا تبدیل نمود. بهترین کار این است که جاروبک به انتهای دیگر مسیر مقاومتی وصل شود. با انجام این کار از قطع مدار در مواردی که اتصال جاروبک با مسیر مقاومتی قطع می شود، جلوگیری شده و همچنین نویز را در طول تنظیمات کاهش می دهد.

سیم بندی مقاومت رئوستا

سیم بندی پتانسیومتر به صورت مقاومت متغیر

 

نماد مداری رئوستا

از نمادهای زیر بر اساس استاندارد IEC برای نمایش رئوستا استفاده می شود.

نماد مداری مقاومت رئوستا

ارائه شده در فروشگاه قطعات الکترونیک بازار برق

ولوم 1 کیلو اهم همراه با مهره