فیوز گچی


پیگیری سفارشات شما

نماد اعتماد الکترونیکی

فیوز گچی 5 آمپر 250 ولت

( FU-92 )
فیوز سرامیکی سایز کوچک Fuse 5A-250V
سایز کوچک 20mm

3,000 تومان

افزودن به لیست دلخواه

گچی

ارائه شده در فروشگاه قطعات الکترونیک بازار برق

فیوز

هنگامی که خطایی در مدار رخ می دهد مانند اضافه بار یا اتصال کوتاه، جریان زیادی که از درون فیوز عبور میکند و باعث ذوب شدن المان فیوز می شود که موجب قطع جریان و به دنبال آن قطع مدار می شود. این مسئله از سوختن وسایل الکتریکی و الکترونیکی در اثر افزایش جریان جلوگیری می کند.

بدنه ی یک فیوز از شیشه، سرامیک، پلاستیک یا فایبر گلاس ساخته می شود. بدنه ی فیوز غلاف نامیده می شود و دارای ترمینال های مسی یا برنجی در دو انتهایش می باشد. این ترمینال ها از طریق المان فیوز متصل می شوند که می تواند از جنس مس، آلومینیوم، روی یا نقره باشد. المان فیوز می تواند از یک یا چند سیم تشکیل شود. المان های چند سیمه به طرق مختلفی ایجاد می شوند و باعث می شوند فیوز رفتارهای متفاوتی داشته باشد. برخی مواقع بدنه ی فیوز با شن یا پودر کوارتز پر می شود که باعث تغییر رفتار فیوز می شود. این مسئله در مورد فیوزهای سرامیکی یا گچی مرسوم  است. 

گرچه هدف همه ی فیوزها، چه از نوع شیشه ای باشند و چه از نوع سرامیکی یا گچی، یکسان است  ولی هر کدام از آن ها رفتار و پاسخ منحصر به فردی در مقابل اضافه جریان دارند. انواع فیوزهای موجود از نظر سرعت عملکرد عبارتند از : فیوزهای بسیار تند کار (FF)، فیوزهای تند کار(F)، فیوزهای متوسط یا نیمه تاخیری (M)، فیوزهای کند کار (T)، و فیوزهای بسیار کند کار (TT) .

هر کدام از فیوزها  پاسخ های متفاوتی در مقابل عبور جریان نشان می دهند و مقدار زمان های مختلفی برای عملکرد دارند. انتخاب فیوز مناسب برای هر مدار بسیار مهم است. انتخاب فیوز نامناسب به معنی عدم حفاظت است، زیرا در زمان لازم مدار را قطع نمی کند یا با حساسیت بیش از اندازه بدون دلیل مدار را بارها و بارها قطع می کند. به عنوان مثال اگر یک فیوز FF در مداری به کار رود که وسایل آن در هنگام راه اندازی جریان زیادی می کشند، فیوز بدون وجود مشکل خاصی مدار را قطع می کند.

تفاوت بین فیوزهای شیشه ای و گچی

در فیوزهای شیشه ای المان فیوز قابل مشاهده است و این مسئله بازبینی را آسان تر می کند، در حالی که فیوزهای گچی مات هستند. فیوزهای شیشه ای ظرفیت قطع پائینی دارند یعنی زمانی که ولتاژ یا جریان زیاد باشد، المان فیوز ذوب می شود. بنابراین برای استفاده در وسایل و تجهیزاتی که مقدار جریان زیاد است مناسب نمی باشند. ولی فیوزهای گچی دارای ظرفیت قطع بالاتری هستند و برای استفاده در مدارهایی که جریان یا ولتاژ بالایی دارند مناسب هستند. بعضی از فیوزهای گچی HRC با ظرفیت قطع بالا می توانند تا 300 کیلو آمپر را به طور ایمن قطع کنند، در حالی که فیوزهای شیشه ای عادی ظرفیت قطع بسیار پائین تر و در حدود فقط 15 آمپر دارند.

فیوزهای شیشه ای پایداری حرارتی کمی دارند و تحت شرایط گرمای زیاد می شکنند، فیوزهای گچی می توانند در مقابل دماهای زیاد مقامت نموده و پایداری حرارتی بیشتری دارند.

بدنه ی فیوزهای گچی ، برخلاف فیوزهای شیشه ای از یک ماده ی پر کننده مانند شن پر می شود تا از تشکیل یک غشای هادی جلوگیری به عمل آید. وقتی که اتصال کوتاه رخ می دهد، المان فیوز ذوب شده و تبخیر می شود و به صورت یک غشاء رو ی بدنه ی داخلی فیوز نشست می کند. در فیوزهای شیشه ای بدنه ی فیوز نیز به گرم شدن ادامه می دهد و این غشاء شروع به هدایت الکتریکی می کند پس قطع فیوز موثر نیست. شن در فیوز گچی باعث جذب انرژی می شود و از گرم شدن و هدایت فیوز جلوگیری می کند.

فیوز گچی 5 آمپر 250 ولت