رهگیری مرسولات پستی


نماد اعتماد الکترونیکی

عضویت در خبرنامه

مقاله های اخیر

خازن چیست؟ و کاربرد آن چه است؟

خازن یکی از پرکاربردترین قطعات در الکترونیک است. خازن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از : خازن های الکترولیتی، سرامیکی، تانتالیوم، پلاستیک، سیلور میکا و بسیاری از انواع دیگر که هر کدام در طیف گسترده ای از ظرفیت و ولتاژ در دسترس هستند . هر نوع از این خازن ها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است که می تواند در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

خازن به طور ساده از دو صفحه ی هادی (رسانای جریان برق) به صورت موازی و یک عایق (موادی که جریان برق را عبور نمی دهند) بین صفحات هادی ایجاد شده است که می تواند انرژی را در خود ذخیره کند. شکل بنیادی خازن نیز به صورت دو صفحه ای است که هیچ اتصالی به هم ندارند.

شارژ خازن

با توجه به عایق یا دی الکتریک ، هنگامی که یک منبع ولتاژ DC به صفحات وصل می شود ولتاژ به صورت بار الکتریکی برروی صفحات قرار می گیرد و تا اندازه ی ولتاژ منبع شارژ می شود سپس جریان در آن متوقف می گردد. صفحه ی متصل به قطب مثبت باطری دارای بار الکتریکی مثبت و صفحه ی متصل به قطب منفی دارای بار الکتریکی منفی می شود.

انواع خازن

گرچه همه ی خازن ها اساسا به طریق یکسانی عمل می کنند ولی تفاوت های کلیدی در ساختار آن ها باعث تفاوت های بزرگی در خواص آن ها می شود. ثابت دی الکتریک آن ها میزان ظرفیت را تغییر خواهد داد به طوری که می توان به مقدار معین دلخواه دست یافت.

خازن های مختلفی وجود دارد که می توانند در پروژه ها و مدارات مختلف مورد استفاده قرار گیرند. انواع خازن های پر کاربرد عبارت اند از :

انواع خازن الکترولیتی

خازن الکترولیتی

انواع خازن ام کا تی

خازن MKT

انواع خازن پلی استر

خازن پلی استر

انواع خازن تانتالیوم

خازن تانتالیوم

انواع خازن عدسی | سرامیکی

خازن عدسی

انواع خازن مولتی لایر

خازن مولتی لایر

انواع خازن تریمر

خازن تریمر

خازن سرامیکی :

خازن های سرامیکی در بسیاری از کاربردهای صوتی تا کاربردهای RF مورد استفاده قرار می گیرد. مقادیر آن ها از چند پیکوفاراد تا حدود 0.1 میکروفاراد می باشد. خازن های سرامیکی از انواع بسیار پرکاربرد خازن ها بوده که ارزان و قابل اطمینان بوده و ضریب تلفات آن ها پایین است، گر چه این مسئله به نوع دی الکتریکی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. از دیدگاه نوع کاربرد آن ها در هر دو نوع پایه دار و نصب سطحی به وفور استفاده می شوند.

خازن الکترولیتی :

خازن های الکترولیتی به صورت پلاریزه یا قطبی هستند. آن ها دارای ظرفیت های بالا هستند، به طور معمول بالاتر از 1 میکروفاراد؛ و به طور وسیعی در کاربردهای فرکانس پایین، منابع تغذیه، کاربردهای کوپلینگ و دی کوپلینگ صوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

خازن تانتالیوم :

مانند خازن های الکترولیتی خازن های تانتالیوم نیز دو قطبی هستند و ظرفیت خازنی بسیار بالایی، نسبت به حجمشان دارند. این نوع از خازن نسبت به بایاس معکوس بسیار حساس بوده و اغلب هنگامی که تحت فشار قرار گیرند منفجر می شوند. همچنین آن ها نباید در معرض جریان ها و ولتاژ های بیش از ولتاژ کاری شان قرار گیرند.

خازن پلی استر :

کاربرد خازن پلی استر در مواردی می باشد که قیمت مورد توجه باشد زیرا دارای تلورانس بالایی هستند. بسیاری از خازن های پلی استر دارای تلورانسی حدود 5% یا 10% هستند که برای بسیاری از کاربردها کافی است. آن ها فقط به صورت قطعات پایه دار موجود هستند.

خازن سیلور میکا :

امروزه خازن های سیلور میکا استفاده ی زیادی ندارند ولی دارای پایداری بسیار بالا، تلفات کم و دقت خوبی هستند. آن ها برای اولین بار در کاربردهای RF استفاده می شدند و حداکثر مقدار آن ها حدود 1000 پیکوفاراد است.

خازن پلی استایرن :

خازن های پلی استایرن نسبت به انواع دیگر خازن ها نسبتا ارزان هستند. آن ها از نظر شکل به صورت لوله ای هستند زیرا صفحه و دی الکتریک آن مانند ساندویچ در هم پیچیده شده اند، و این مسئله، اندوکتانسی را اضافه می کند که پاسخ فرکانسی را به چند صد کیلو هرتز محدود می کند. این خازن ها عموما فقط به صورت قطعات پایه دار موجود هستند.

خازن 622 محصول وجود دارد

در صفحه
نمایش 1 - 30 از 622 آیتم
نمایش 1 - 30 از 622 آیتم