راهنمای خرید و استفاده از اینورتر خودرو

راهنمای خرید و استفاده از اینورتر خودرو

راهنمای انتخاب و استفاده از مبدل برق خودرو

مبدل های برق 12 به 220 ولت جهت استفاده برای روشنایی ، شارژها و راه اندازی وسایل برقی در مکان هایی که دسترسی به برق 220 ولت وجود ندارد به کار می رود.این مطلب به شما در جهت خرید اینورتر مناسب کمک خواهد کرد و در صورت خرید اینورتر با توان نامناسب و عدم توانایی آن در راه اندازی وسایل برقی شما به هیچ عنوان اینورتر خریداری شده مرجوع نمی شود. پس در انتخاب اینورتر مورد نظر دقت و مطلب را مطالعه فرمایید.

خرید قطعات الکترونیکی 

انتخاب صحیح اینورتر

هنگام خرید اینورتر باید به دو نکته توجه داشت :

1- انتخاب اینورتر با توان مناسب با توجه به وسایلی که می خواهید روشن نمایید

2- انتخاب باتری مناسب و مدت زمان استفاده

اگر هر یک از موارد فوق به درستی انتخاب نگردد، شما قادر به استفاده از وسایلتان نخواهید بود.

نکاتی جهت انتخاب اینورتر

- اینورتر های موجود با توجه به خروجی شبه سینوسی (شبه برق شهر) توانایی انتقال تقریبا یک سوم توان نامی خود را دارند به عنوان مثال اینوتر 3000 وات ، 900 وات توان دائمی تحویل می دهد

- مبدل های 100 و 200 وات بیشتر مناسب شارژها ، آداپتور ها و وسایل روشنایی هستند.

- مبدل 300 وات مناسب روشن کردن لامپ کم مصرف و ال ای دی ، شارژ موبایل ، دوربین فیلمبرداری و لپ تاپ

- مبدل 500 وات مناسب روشنایی ، انواع شارژ، تلویزیون، پنکه، ریش تراش، شارژرهای ترانسی

- مبدل 800 وات مناسب روشنایی ، انواع شارژ، تلویزیون، پنکه، ریش تراش، شارژرهای ترانسی ، دریل شارژی سبک ، پمپ اکواریوم

- مبدل 1000 و 1200 وات مناسب روشنایی ، انواع شارژ، تلویزیون، پنکه، ریش تراش، شارژرهای ترانسی ، تلویزیون ، انواع دریل سبک ، پمپ اکواریوم ، فن خنک کننده

- مبدل 2000 و 2500 وات مناسب روشنایی ، انواع شارژ، تلویزیون، پنکه، ریش تراش، شارژرهای ترانسی ، تلویزیون ، روشن کردن کولرهای آبی تا سقف 350 وات ، روشن کردن یخچال هفت فوت ، انواع دریل های سبک و نیمه سنگین ، انواع فن خنک کننده ، پمپ های آب یک اینچ 300 وات ، آمپلی فایر تا سقف 1200 وات

- مبدل 3000 وات مناسب برای دریل های سبک و انواع شارژرهای ترانسی ، روشن کردن کولرهای آبی تا سقف 450 وات ، روشن کردن یخچال هفت فوت ، انواع دریل های سبک و نیمه سنگین ، پمپ های آب یک اینچ 400 وات ، آمپلی فایر تا سقف 1500 وات، کف کش تا سقف 300 وات ، الکتروموتور تا سقف 450 وات

- بهتر است برای راه اندازی ابزارالات از مبدل های 2500 وات به بالا استفاده شود.

- انتخاب اینورتر جهت راه اندازی کامپیوتر: فقط کیس و مانیتور 1200 وات (با اضافه شدن مطعلقات نیاز به اینوتر با توان بالاتر است) ، کیس و مانیتور و پرینتر 3000 وات و پرینتر به تنهایی 2000 وات

- بالاترین توان اینورتر های موجود توانایی راه اندازی حداکثر توان در کفکش 300 وات ، پمپ 450 وات و المنت حداکثر 500 وات را دارا می باشند.حداکثر جریان خروجی 4 آمپر در مبدل 3000 وات (در صورتی که باتری با آمپر ساعت بالا در ورودی دستگاه تامین شده باشد)

اینورتر های 24 به 220 ولت

اینورتر های 24 به 220 ولت، کارایی همانند اینورتر های 12 ولت دارند با این تفاوت که جهت راه اندازی نیاز به ورودی 24 ولت دارند. که مناسب برای باتری های 24 ولتی ، ماشین های سنگین و اتوبوس ها می باشد و نباید ورودی غیر از 24 ولت به آنها وصل نمود.

اینورتر های 24 ولت موجود دارای شکل موج شبه سینوسی (مربعی) و حداکثر توان خروجی آنها یک سوم توان نامی ذکر شده برروی دستگاه است که می بایست در هنگام خرید توجه نمایید که کدام یک از اینورترهای موجود توانایی راه اندازی وسایل مورد نظر شما را دارا هستند، که لازمه این امر اطلاع از توان یا جریان مصرفی دستگاهی است که شما می خواهید راه اندازی نمایید.

مبدل 24 ولت 500 وات : تحمل جریان لحظه ای 500 وات و دائم 200 وات (جریان خروجی تقریبا 1 آمپر)

مبدل 24 ولت 1200 وات : تحمل جریان لحظه ای 1200 وات و دائم 400 وات (جریان خروجی تقریبا 1.8 آمپر)

مبدل 24 ولت 2500 وات : تحمل جریان لحظه ای 2500 وات و دائم 800 وات (جریان خروجی تقریبا 3.6 آمپر)

مبدل 24 ولت 3500 وات : تحمل جریان لحظه ای 3500 وات و دائم 1000 وات (جریان خروجی تقریبا 4.5 آمپر)

انتخاب باتری مناسب با توان مصرفی

- انتخاب باتری متناسب با توان مصرفی 300 وات : یک باطری حداقل 30 آمپرساعت

- انتخاب باتری متناسب با توان مصرفی 900 وات : یک باطری 55 تا 75 آمپر ساعت

- انتخاب باتری متناسب با توان مصرفی 1500 وات به بالا : چنانچه قصد استفاده از وسیله یا مجموع وسایلی را داشته باشید که توان آن ها 1500 وات یا بیشتر است به یکی از موارد زیر نیازمندید

1 باتری 150 آمپرساعت یا ۲ باتری 75 آمپرساعت بصورت موازی یا 3 باتری 60 آمپرساعت بصورت موازی دقت کنید موارد ذکر شده در بالا صرفا مربوط به زمانی است که شما بخواهید از حداکثر ظرفیت اینورتر استفاده کنید اما در صورتی که از اینورتر 1500 وات در حد 900 وات یا کمتر از آن توان بگیرید از یک باتری 55 تا 75 آمپرساعت نیز می توانید استفاده کنید. پس دقت داشته باشید که آمپر باتری متناسب با توان مصرفی وسایل برقی شماست و به توان اینورتر مرتبط نیست زیرا شما می توانید از یک اینورتر 1500 وات به اندازه 100 وات هم توان بگیرید.

راه اندازی دستگاه

پلاستیک روکش دستگاه را باز کنید و آن را کامل از دستگاه جدا کنید. بست پلاستیکی دور سیم را باز کرده تا فیش فندکی آزاد شود و فیش فندکی را درون جا فندکی خودرو قرار دهید و کلید مبدل را روشن نمایید. اگر سیم کشی خودرو سالم باشد ، نشان گر LED روشن و دستگاه آماده استفاده می شود.

برای روشن کردن وسایل با مصرف کم زیر 50 وات از فیش فندکی می توانید استفاده کنید و برای مصارف بالای 50 وات بایستی که از گیره سر باتری استفاده شود.  

جهت استفاده از تمامی ظرفیت اینورتر و روشن کردن وسایل برقی پر مصرف پس از انتخاب صحیح ، اینورتر را توسط گیره های تعبیه شده مستقیما به دو سر باتری متصل نمایید . گیره ی قرمز رنگ یا سیم دارای نشان + را به قطب مثبت باتری و گیره ی مشکی را به قطب منفی باتری متصل کنید و یک بار کلید مبدل را خاموش و روشن نمایید اگر باتری شما سالم باشد نشان گر LED آن روشن میگردد.

هشدار ها

- از پوشاندن دستگاه با پلاستیک و دیگر پوشش ها خودداری کنید زیرا بدنه ی آلومینیومی جهت خنک سازی دستگاه نیز به کار رفته است و با پوشاندن آن عملیات خنک سازی به خوبی صورت نمی گیرد و از کار می افتد.

- از ریختن آب و مایعات درون دستگاه خود داری نمایید و اگر چنین شد تا 48 ساعت از روشن کردن دستگاه پرهیز کنید تا برد آن کاملا خشک شود در غیر این صورت برد سوخته و از حالت گارانتی خارج می شود.

- اینورتر دارای خروجی 220 ولت می باشد بنابراین دور از دسترس کودکان نگه داشته شود.

- مبدل های وات بالا دارای فن اتوماتیک می باشد و زمانی به کار می افتد که دما به بالاتر از دمای تعیین شده برای اینورتر برسد.

- برای استفاده جهت روشنایی با فیش فندکی ، لامپ ال ای دی یا کم مصرف با توان 50 وات یا کمتر به کار ببرید و در صورت استفاده بیش از 50 وات از دوسر باتری استفاده کنید.

- برای چراغ های شارژی و اضطراری از دستگاه های 300 وات به بالا استفاده نمایید.

- از وصل نمودن محافظ برق یا چند راهی برق محافظ دار به مبدل جدا خودداری نمایید چون باعث سوختن محافظ و مبدل خواهد شد.

- در صورتی که باتری به مرز تخلیه برسد مبدل به صورت اتوماتیک جهت پیشگیری از تخلیه ی کامل باتری،خاموش میگردد. دراین صورت خودرو را به مدت 10 دقیقه روشن بگذارید تا باتری شارژ شود.

- از متصل کردن لامپ ال ای دی زیر 20 وات موجود در بازار به مبدل ها خودداری نمایید چون خازن به کار رفته در این لامپ ها باعث آسیب جدی به مبدل یا عدم کارایی می شود.

- از متصل نمودن مبدل 12 ولت به باتری 24 ولت جدا خودداری کنید زیرا باعث سوختن مبدل می گردد.

- هیچ یک از مبدل ها قابلیت موازی شدن را ندارند تمامی مبدل ها دارای شکل موج خروجی شبه سینوسی می باشد و تحمل توان دائمی آنها یک سوم توان نامی محصول است و در صورت وصل کردن دستگاه با توان بالا به اینورتر به دلیل عملکرد سیستم اضافه بار مبدل خاموش میگردد

- مبدل های برق ، جهت روشن کردن ماشین لباسشویی ، سشوارهای وات بالا ، دستگاه جوش مناسب نمی باشند مگر این گه در عنوان یا توضیحات محصول راه اندازی این دستگاه ها ذکر شده باشد

- از افزایش طول سیم ورودی مبدل پرهیز کنید این کار باعث افت شدید توان در مبدل می شود اما می توانید به خروجی تا 40 متر سیم رابط متصل کنید.

- از سوراخ نمودن بدنه و تغییر در ظاهر و کاربری آن خودداری فرمایید

در موارد زیر دستگاه از گارانتی خارج می گردد و هزینه تعمیر به عهده مشتری می باشد

⊳ آب به داخل وارد شده باشد

⊳ قطع یا چیده شدن سیم

⊳ بدنه سوراخ شده باشد

⊳ بدنه دستگاه باز شده باشد یا آسیب جدی دیده باشد

اینورتر های 24 به 220 ولت ، کارایی همانند اینورتر های 12 ولت دارند با این تفاوت که جهت راه اندازی نیاز به ورودی 24 ولت دارند که مناسب برای باتری های 24 ولتی ، ماشین های سنگین و اتوبوس ها می باشد و نباید ورودی غیر از 24 ولت به انها وصل نمود.

اینورتر های 24 ولت موجود نیز دارای شکل موج شبه سینوسی (مربعی) و حداکثر توان خروجی انها یک سوم توان نامی ذکر شده برروی دستگاه است که می بایست در هنگام خرید توجه نمایید که کدام یک از اینورترهای موجود توانایی راه اندازی وسایل مورد نظر شما را دارا هستند که لازمه این امر اطلاع از توان یا جریان مصرفی دستگاهی است که شما می خواهید راه اندازی نمایید.