مقاومت 1/4 وات


پیگیری سفارشات شما

نماد اعتماد الکترونیکی

مقاومت 330 اهم 1/4 وات

( RS53 )
 5% کربنی
330R-1/4W

حداقل تعداد برای خرید این محصول : 10

34 تومان

افزودن به لیست دلخواه

کربنی
100 اهم تا 1k اهم
1/4 وات

نام

توضیحات

330R-1/4W

مقاومت 330 اهم 1/4 وات 5% کربنی

ترتیب نوارهای رنگی از چب به راست

محدوده تغیرات

 

 

 

 

346.5 R <R> 313.5 R

 ارائه شده در فروشگاه قطعات الکترونیک بازار برق

مقاومت ثابت

مقاومت های ثابت دارای میزان مقاومت تعریف شده ای بر حسب اهم هستند و قابل تنظیم نیستند. مقاومت های ثابت پرکاربردترین نوع مقاومت بوده و عموما یکی از پرکاربردترین قطعات الکترونیکی می باشند. مقاومت های ثابت مانند سایر پکیج های سفارشی به صورت پایه دار محوری و به صورت نصب سطحی موجود هستند که این مسئله بستگی به نوع کاربرد دارد. در حالی که پیش از این مقاومت های پایه دار محوری پرکاربردترین نوع مقاومت بودند ولی امروزه مزایایی که قطعات نصب سطحی دارند موجب شده مقاومت های SMD متداول تر شوند.

در حالت ایده آل یک مقاومت خوب و کامل دارای مقدار مقاومتی است که تحت هر شرایطی ثابت باقی می ماند. این مقاومت به سایر شرایط به عنوان مثال فرکانس، ولتاژ یا دما بستگی ندارد. در عمل هیچ مقاومتی به این صورت کامل نیست و همه ی مقاومت ها دارای مقدار کمی ظرفیت خازنی و اندوکتانس القایی هستند که باعث می شود مقدار امپدانس آن در شرایط مختلف با مقدار نانمی آن متفاوت باشد. انواع مقاومت های مختلف و مواد مورد استفاده در آن تعیین کننده ی میزان وابستگی مقدار مقاومت به فاکتورهای خارجی می باشد. یعنی با توجه به دقت، فاکتور اتلاف و نویز مورد نیاز، نوع و مواد مورد استفاده در مقاومت انتخاب می شوند.

بعضی از انواع پرکاربرد مقاومت در ادامه نشان داده شده است.

شناسایی مقاومت های ثابت

در جدول زیر یک بررسی اجمالی روی مقاومت های همه منظوره شده است. مقاومت هایی که در این جدول نام برده شده است، جزء مقاومت هایی است که عموما پرکاربرد هستند. مقاومت فیلم کربن از پرکاربردترین مقاومت های پایه دار است که در کاربردهایی استفاده می شوند که به تلورانس و ضریب دمایی خوب نیازی نیست. مقاومت فیلم فلزی عموما برای کاربردهایی با دقت بالا انتخاب می شود. در کاربردهایی که توان بالایی دارند، اغلب از مقاومت های سیم پیچی شده استفاده می شود؛ همان طور که در شکل نشان داده شده یک پوشش آلومینیومی در محدوده ی توان 10 تا 25 وات به کار می رود. مقاومت های نصب سطحی یا SMD عموما از یک غشای باریک یا ضخیم ساخته می شوند. ویژگی هایی که در این جدول ذکر شده، بیانگر رنج های متداول است ولی مقادیری که درون پرانتز ذکر شده است نشان دهنده ی پرکاربردترین مقادیر است. به هر حال این پارامترها نباید به عنوان یک محدودیت دیده شوند، بسیاری دیگر از انواع مقاومت ها با کاربردهای خاص و مشخصات متفاوت وجود دارند.

  مقایسه ی مقاومت های ثابت

نماد های مداری مقاومت ثابت

نمادهای مداری زیر برای نمایش مقاومت  های ثابت مورد استفاده قرار می گیرند. پرکاربردترین نماد، نماد مداری بین المللی IEC می باشد که در تصویر اول مشاهده می شود. نماد مداری بر اساس استاندارد آمریکایی در تصویر دوم نشان داده شده که هنوز هم استفاده می شود. 

نماد مقاومت ثابت

مقاومت